BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

Jā, lidojums ar karstā gaisa balonu ir viens no drošākajiem pārvietošanās līdzekļiem pasaulē. Pateicoties to salīdzinoši vienkāršajai konstrukcijai (tiem nav borta datoru, elektroniskas vadības), tie sabojājas ļoti reti. Tāpat, ikvienam karstā gaisa balonam katru gadu tiek veikta ikgadējā tehniskā pārbaude. Pirms katra lidojuma pilots pārbauda un pārliecinās, ka gaisa balons ir droši ekspluatējams, un tikai tad tiek lemts par lidojuma izpildi. Lielākie riski balonu lidojumos tiek attiecināti uz cilvēka faktoru, tomēr pilotu kompetence un veselības stāvoklis arī Latvijā ir stingri reglamentēts. Ikviens mūsu gaisa balona pilots ir sertificēts veikt komerciālos pasažieru pārvadājumus, viņam ir derīga medicīniskā izziņa un derīga komerciālā pilota licence un uzņēmums ir tiesīgs nodrošināt lidojumus ar gaisa baloniem – esam LR Civilās aviācijas aģentūras deklarēta organizācija.

Bērni. Ir atļauts lidot bērniem, kas ir vismaz 7 gadus veci un 115 cm gari augumā. Šādā gadījumā lidojumā bērnam ir jābūt kopā ar pavadošo pieaugušo personu. Ja esat iecerējuši pieteikt lidojumam jaunāku bērnu, mēs iesakām vispirms nogādāt bērnu uz balona pacelšanās vietu un novērot, kā bērns reaģē uz degļu skaņu un uguni. Jāsaprot, ka arī gados jauns bērns ir pasažieris un viņam nepieciešama atsevišķa lidojuma biļete.

14-18 gadus veci jaunieši var lidot bez pavadoša pieaugušā. Vecākiem vai aizbildņiem tomēr jānogādā bērns uz satikšanās (ar balona komandu) vietu, jāparaksta nepieciešamie dokumenti un jāseko gaisa balona atbalsta komandai uz balona piezemēšanos.

Seniori. Visur visā pasaulē tā ir ierasta prakse senioriem piedalīties lidojumos ar gaisa balonu. Tomēr katram pasažierim ir jāizvērtē veselības stāvoklis un jāizlemj, vai viņš drīkst lidot. Ja rodas šaubas, lūdzu, konsultējieties ar ārstu un informējiet pilotu par savu veselības stāvokli, nepieciešamajiem medikamentiem.

Grūtnieces. Mēs stingri iesakām sievietēm, kuras ir bērnu gaidībās atlikt lidojumu. Dažreiz nosēšanās var būt nedaudz cietāka (sitiens papēžu rajonā vai balona groza sagāšanās uz sāna) un mēs nevēlamies sagādāt Jums nepatīkamus mirkļus.

Svars. Mēs apzināmies, ka mūsu pasažieri ir dažādu svaru un izmēru, taču kopējā lidojuma svara un vietas ierobežojumu dēļ mēs piemērosim papildus maksu pasažieriem, kuri pārsniedz 110 kg. 

Lai arī lidojums ar gaisa balonu nemaz nav lēts izklaides piedzīvojums, Gaisabaloni.lv piedāvā Latvijā labāko cenas attiecību pret drošības un servisa kvalitāti. Vienai personai izlidot ar gaisa balonu izmaksā aptuveni 150 EUR, kas variē atkarībā no lidojuma norises vietas un aktivitātes laika. Turklāt, šī cena iekļauj nodokļus.

Par papildus servisiem (atsevišķi vēlamie lidojuma datumi / termiņi, aizvešana un atvešana no Rīgas uz lidojumu u.c.) mēs paturam tiesības prasīt papildus samaksu. Tomēr, ja sekosiet mums Facebook un/vai Instagram, varbūt pamanīsiet kādu mūsu īpašās akcijas cenas piedāvājumu un lidot sanāks vēl izdevīgāk!

Dāvanu kartes lidojumam mūsu gaisa balonos var iegādāties te, mājas lapā, tāpat arī zvanot pa tālruni 25 905 509 vai arī nosūtot mums pieprasījumu e-pastā uz [email protected]. Dāvanu karte būs sagatvota un sasniegs jūs vai ar kurjera (Rīgā), vai Omniva pakomātu tīkla palīdzību.

Biļetes un/vai Dāvanu kartes derīguma termiņš ir 12 mēneši (ja uz biļetes vai kartes nav norādīts citādi). Jums ir jāreģistrējas uz lidojumu vismaz 14 dienas pirms šī derīguma termiņa beigām. Pilnus lidojuma ar gaisa balonu noteikumus lūdzu lasīt te, interneta lapā.

Biļetes / Dāvanu kartes turētājam ir jāseko līdzi Biļetes / Dāvanu kartes derīguma termiņam.

Gaisabaloni.lv izpilda lidojumu tikai tiem pasažieriem, kuri ir reģistrējušies lidojumiem. Reģistrēšanās notiek interneta mājas lapā www.gaisabaloni.lv, sadaļā „Pieteikties lidojumam” un jums būs jābūt iegādātai lidojuma biļetei vai derīgai Dāvanu kartei. Tiesa, var reģistrēties uz lidojumu arī bez biļetes iegādes, taču šādā gadījumā Jums var tikt piemērota papildus maksa.

Gaisabaloni.lv pieņems zināšanai jūsu vēlamo lidojuma laiku (datumu) un centīsies lidojumu tad izpildīt, taču izpildi šajā datumā (laikā) negarantē un tāds arī nav Gaisabaloni.lv pienākums. 

Ja reģistrējoties rodas jautājumi, esat aicināti zvanīt mums pa tālruni +371 25905509 vai apvaicāties klientu servisam tiešsaistes sarunā (chat) te, mājas lapā.

Mēs nodrošinām lidojumus arī pie partneriem (piem. Dāvanu Serviss, Dāvanu Sala, From Me) izdoto Dāvanu karšu turētājiem. Sniedzamo pakalpojumu apmēru nosaka pie katra partnera publicētā informācija.

Gan partneru izsniegto karšu turētājiem, gan mūsu mājas lapā ‘STANDARTA’ iegādāto biļešu / karšu turētājiem tiek nodrošināts lidojums ar gaisa balonu bez garantēta lidojuma datuma izvēles. Klients var pieteikt vēlamo lidojuma datumu, taču Gaisabaloni.lv tiek atbrīvots no pienākuma lidojumu izpildīt konkrētajā datumā. 

Vairāki pieejamie papildu servisi var tikt piedāvāti par papildus samaksu, kad Dāvanu karte tiek reģistrēta lidojumam vai tiek reģistrēti lidojuma pasažieri. 

Gaisabaloni.lv interneta mājas lapā www.gaisabaloni.lv regulāri papildina plānoto lidojumu tabulu  (izņemot gadījumus, ja tuvākajām 4 dienām laika prognozes lidojumiem ir nelabvēlīgas, tad šāda lidojumu tabula mājas lapā nav).

Pasažieriem ir pienākums 3-4 dienas pirms sevis izvēlētā lidojuma datuma apmeklēt www.gaisabaloni.lv un pārliecināties, ka vēlamajā datumā lidojums ar gaisa balonu tiek plānots. Šādā gadījumā, plānoto lidojumu tabulā, pretī attiecīgajam lidojumam Biļetes / Dāvanu kartes turētājam ir jānospiež pogu “Pievienoties” un jāapstiprina vēlmi pievienoies konkrētajā lidojumā.

Gaisabaloni.lv paši sazināsies tikai ar tiem pasažieriem, kuri reģistrējot Biļetes / Dāvanu kartes norādījuši vēlamo lidojuma datumu, un tikai tad, ja lidojuma norise ir plānota un faktiski iespējama.

Gadījumā, ja Biļetes / Dāvanu kartes turētājam ir radusies interese piedalīties kādā lidojumā ārpus savā rezervācijā reģistrētā vēlamā lidojuma datuma, viņš to var veikt bez saziņas ar Gaisabaloni.lv, vienkārši interneta mājas lapā pievienojoties kādam plānotam lidojumam (plānoto lidojumu tabula).

Gadījumos, ja mēs (Gaisabaloni.lv) saskatām iespēju kādam pasažierim pievienoties plānotā lidojumā, mēs uzzvanām vai aizsūtām īsu ziņu Biļešu / Dāvanu karšu turētājam uz reģistrācijā norādīto tālruņa numuru. 

Ja lidojuma norise tiek apstiprināta, mēs par to paziņojam telefoniski, Biļetes / Dāvanu kartes kontakta personu sazvanot (vai nosūtot SMS / WhatsApp teksta īsziņu, ja sazvanīt nav bijis iespējams). Dalības lidojumā apstiprinājums vienmēr tiek nosūtīts uz reģistrācijā norādīto e-pastu.

Vairāk kā 12 gadu laikā esam satikuši un pārvadājuši simtiem pasažieru, kuri apgalvo ka baidās no augstuma. Lidojot ar gaisa balonu šī sajūta izzūd jau ar pirmajiem metriem, balonam paceļoties no zemes. Jūs esat slēgtā grozā zinošu un pieredzējušu pilotu pavadībā, jums blakus ir pazīstami cilvēki un baiļu sajūta kā nepienāk, tā nepienāk. Tā notiek 99% gadījumu.

Lidojums gaisa balonā ir aktīvā atpūta, tāpēc apģērbam jābūt atbilstošam. Gatavojoties lidojumam, mēs iesakām izvēlēties apģērbu un apavus, kas jums būtu ērti uz zemes, it kā dodoties vieglā pastaigā pa mežu. Rekomendējam paņemt līdzi galvas segu vai cepuri, jo lidojuma laikā tiks kurināti balona degļi (galvas rajonā būs silti). Temperatūras izmaiņas lidojuma laikā ir niecīgas, tāpēc auksts Jums nebūs (ziemas periodā gan vēlams parūpēties par kāju siltumu). Tāpat, gaisa balons lido vēja ātrumā, t.i., kopā ar vēju, tādējādi lidojumā vējš īsti nav sajūtams.  

Gados jaunajiem pasažieriem rekomendējam līdzi paņemt skaņu slāpējošas austiņas.

Tradicionāli lidojot ievērojam 300 līdz 400 metru līmeni, taču dažreiz paceļamies līdz pat 1 km augstumā – tas gan ir atkarīgs no gaisa telpas ierobežojumiem, gan arī lidojumam izvēlētā gadalaika. Pat pāris simtu metru augstumā visapkārt paveras neticami skaisti skati, un jau virs 300 metriem jūs jau varat redzēt desmitiem kilometriem tālu.

Nē. Gaisa balonam nav stūres un motora, ar to nevar izpildīt konkrētu ceļa vadību. Gaisa balons ir vienīgais aviācijas transporta līdzeklis, kurš ļaujas brīvajam lidojumam pa vējam. Visdrīzāk, balona lidojums noslēgsies 10 – 30 km attālumā no pacelšanās vietas.

Lidojuma laikā ir atļauts filmēt un fotografēt. Mēs iesakām pirms iekāpšanas balona grozā foto aprīkojumam paņemt līdzi maza izmēra somu ar siksnu, ko pirms piezemēšanās vajadzēs piesiet groza iekšpusē. Pasažieri uzņemas visu atbildību par savu foto/video aprīkojumu un iespējamo kaitējumu, kas tam var tikt nodarīts pasākuma laikā.

Visi mūsu lidojuma pasažieri ir apdrošināti atbilstoši Eiropas Savienības un aviācijas prasībām, tāpēc pirms lidojuma nav nepieciešams iegādāties papildu apdrošināšanu. Pasažieru līdzpaņemtā tehnika (foto un/vai video aparatūra) gan nav apdrošināta, šīs tehnikas apdrošināšana gulstas uz pasažiera paša atbildību.

Lidojums ar karstā gaisa balonu ir pilnībā atkarīgs no meteoroloģiskajiem apstākļiem: mākoņainības, redzamības, nokrišņiem, vēja ātruma u.c. Parasti laika prognozes ir iepriekš zināmas, tomēr dažreiz tās var nebūt precīzas vai pilnīgas. Šī iemesla dēļ pilots var atcelt lidojumu pat uz pacelšanās laukuma kad ir novērtēti tā brīža faktiskie meteoroloģiskie apstākļi. Šis ir vienīgais gadījums kad Gaisabaloni.lv lemj par lidojuma atcelšanu, kas atbilst nepārvaramās varas kritērijam. Precīzi, pilnīgi lidojuma pakalpojuma noteikumi un atcelšanas nosacījumi ir lasāmi te, lūdzu iepazīstaties!

Tas ir tikai un vienīgi mūsu gaisa balona pilota lēmums par lidojuma izpildi un tas nav saistīts ar citu pilotu lēmumu. Mūsu piloti ņem vērā visu apstākļu faktorus un paši lemj, vienmēr rūpējoties vispirms par pasažieru drošību.

Citam gaisa balonam varēja būt atbilstošs aizvējš, paceļoties lidojumā. Var būt, ka cits balons sāka lidojumu pilnīgi citā reģionā. Tāpat, šis cits balons varētu būt privātais gaisa balons, un tie var likumīgi lidot daudz sliktākā redzamībā nekā komerciālo pārvadājumu gaisa baloni, kas atrodas sabiedriskā transporta licencēs (kā mums). Tāpat privāti baloni tradicionāli ir daudz mazāki, tāpēc tos ir vieglāk piepūst un piezemēt vējainākos apstākļos. Situācijas ir daudz un dažādas.

Lidojums karstā gaisa balonā parasti ilgst aptuveni vienu stundu, t.i., tik ilgu laiku jūs pavadīsit gaisā. Tomēr, atkarībā no vēja ātruma un nolaišanās vietu pieejamības jūsu lidojuma laiks var būt no 45 minūtēm līdz pat 1,5 stundai ilgs. Karstā gaisa balona sagatavošana lidojumam un drošības instruktāža parasti prasa apmēram pusstundu. Pusstunda tiek atvēlēta arī atgriešanai no nosēšanās uz sanāksmes vietu. Tādējādi piedzīvojums ar gaisa balona lidojumu ilgst apmēram 3 stundas vai (izņēmuma gadījumos) pat nedaudz ilgāk.

Balona pacelšanās un lidojuma uzsākšanas vieta ir atkarīga no vēja virziena un stipruma un gaisa balona pilots izvēlas to pēc rūpīgas meteoroloģisko datu izvērtēšanas. Gaisabaloni.lv izpilda lidojumus visā Latvijā, taču visbiežāk ar mums lido Siguldā, Tukumā un Jelgavā. Vēl aicinām izbaudīt lidojumu Cēsu apkārtnē, Kuldīgas un Talsu pusē.

Pacelšanās vieta tiek plānota netālu no satikšanās vietas kur jūs aicināsim atbraukt, un lai sagatavošanās lidojumam noritētu raiti, mēs lūdzam visus pasažierus ierasties uz lidojumam noteikto satikšanās vietu savlaicīgi.

Atkarībā no balona lieluma tas parasti pārvadā no 4 līdz 8 pasažieriem. Ja vēlaties lidot ar mazāk cilvēku (2 – 4) vai arī bez citiem pasažieriem, lūdzu, iepriekš apspriediet iespējas tiešsaistes sarunā un saskaņojiet ar lidojumu koordinācijas komandu, veicot on-line rezervāciju. Piedāvājam izpildīt arī privātu lidojumu ar karstā gaisa balonu tikai jūsu kompānijai, jūsu notikumā un bez citiem pasažieriem.

Karstā gaisa balons ir pilnībā atkarīgs no vēja ātruma un virziena. Vienīgais veids, kā pilots var ietekmēt lidojuma trajektoriju, ir dažādu vēja ātrumu un virzienu piemeklēšana dažādos augstumos. Dažreiz vējš ir ļoti vājš tuvu zemei, bet tas ievērojami pastiprinās pēc pacelšanās vairākus simtus metru augstāk. Tādējādi lidojuma attālums var mainīties no 5-10 km līdz vairāk nekā 30 km. Protams, pirms lidojuma pilots rūpīgi seko laika prognozei un mēģina vairāk vai mazāk paredzēt nosēšanās reģionu. Atkarībā no vēja prognozes pilots izlemj par lidojuma uzsākšanas vietu, kuras rezultāts būs visskaistākā un drošākā lidojuma trajektorija.

Ja vēlaties pacelties no savas mājas teritorijas vai vietas, kas Jums ir interesējoša, tas visbiežāk ir ļoti iespējams. Ja jūsu izvēlētā vieta aeronavigācijas kartē ir norādīta kā aizliegtā lidojuma zona (piem. Ādažu poligons vai gāzes krātuve), pacelšanos vietu plānosim citur. Plānojot lidojumu, gaisa balonu koordinācijas komandai būtu jāzina precīza vieta kur vēlaties lai organizējam pacelšanos ar balonu. Tāpat, var gadīties situācijas, ka šāds lidojums no iecerētās pacelšanās vietas var ilgt nedaudz mazāk par atrunāto laiku.

Ja lidojums nav privāts (ir arī plānoti citi pasažieri), šāda lidojuma uzsākšanas vieta ir jāsaskaņo ar citiem lidotājiem un ir iespēja, ka citi lidojuma pasažieri vēlēsies lidot citur.  Diemžēl, vietu kur gaisa balons piezemēsies precīzi noteikt nav iespējams pat lidojuma brīdī, tāpēc piezemēšanos ar gaisa balonu konkrētā vietā mēs nepiedāvājam.

Gaisa balona piezemēšanās vietu pilots izvēlas, pamatojoties uz lidojuma norises laikā identificētu atbilstošas vietas pieejamību. Izvērtējis vēja ātrumu un virzienu, gaisa balona pilots sāk meklēt piemērotu zemes gabalu, kas arī pavadošajai balona komandai (uz zemes) būtu viegli sasniedzama. Visu lidojuma laiku gaisa balonam seko pavadošā komanda, kas uztur kontaktus ar pilotu izmantojot radiosakarus. Pēc lidojuma Gaisabaloni.lv pasažierus aizved atpakaļ uz tikšanās vietu. Gadījumos, ja pasažieriem līdzi brauc līdzjutēji (radi, draugi), pēc piezemēšanās šie pasažieri var doties tālākās gaitās.

Iespēju robežās gan pilots, gan lidojumu izpildes komanda aicinās pasažierus piedalīties nelielos darbos ar gaisa balonu. Tiesa, šīs darbības varēs veikt tikai pēc komandas / pilota uzaicinājuma, jo ir virkne procesu kuros pasažieru līdzdarbība nav atļauta. Tomēr, līdzdalība atsevišķās darbībās ir lielisks veids, kā ne tikai izjust lidošanas prieku, bet arī uzzināt vairāk par karstā gaisa balona uzbūvi un tā darbību.

Ja laika apstākļi ir labvēlīgi, karstā gaisa baloni var lidot visu gadu. Latvijā intensīvākā gaisa balonu sezona sākas aprīļa beigās un turpinās līdz pat oktobra vidum.

Karstā gaisa baloni var lidot tikai agri no rīta, ne vēlāk kā 3 stundas pēc saullēkta un vakarā, aptuveni 2 stundas pirms saulrieta. Tas ir saistīts ar zemes sasilšanu un termisko vertikālo gaisa straumju rašanos. Vasarā, atkarībā no diennakts gaišās daļas ilguma, lidojumi notiek no pulksten 5 līdz 9 rītā, bet vakara lidojums sākas ap 18:00. Pavasarī un rudenī rīta lidojumi sākas ap pulksten 8:00, bet vakara – pulksten 16:00.

Dienas vidū gaisa balons drīkst lidot tikai gada aukstajā sezonā (vēls rudens, ziema un agrs pavasaris), kad nav termiskās vertikālās gaisa straumes. Tradicionāli gaisa baloni lido tikai agri no rīta un vakarā.

Gan pirms lidojuma, gan lidojuma laikā lietot alkoholu ir aizliegts (ja vien pilots to nav atļāvis). Tāpat lidojuma laikā ir aizliegts darīt jebko, kas ietekmētu lidojuma drošību: aiztikt virves, degļus, gāzes caurules, noliekties pāri groza malai u.c. Aizliegts ir smēķēt tuvāk par 30 m no gaisa balona, nēsāt un ņemt līdzi lidojumā ieročus, sprāgstvielas vai ķīmiskas vielas, kā arī lietot narkotikas.

Pilotam ir tiesības atteikt iekāpt gaisa balona grozā, ja kāds rīkojas aplami un/vai nepareizi. Ja pasažieris uz lidojumu ieradies alkohola vai narkotisko vielu ietekmē, lidojums tiks atteikts un samaksa par lidojuma biļeti netiks atmaksāta.

Visiem pasažieriem visā lidojuma laikā ir jāievēro balona pilota norādījumi.

Pilnīgi noteikti! Mēs iesakām izvēlēties citu lidojuma vietu, atšķirīgu lidojuma laiku un sezonu. Tāpat, otrs lidojums var būt lielisks pārsteigums mīļotajam(-i), vedot viņu pastaigā ar karstā gaisa balonu! Redzot mīļoto laimīgu, jūsu prieks tikai vairosies!